Depresyon çocukluktan yaşlılığa kadar her yaşta ortaya çıkabilen, erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülen, bazı durumlarda yaşamı tehdit eden ancak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Depresyon hayatın pek çok yanını olumsuz yönde etkiler.
      Depresyon intihar riski yüksek bir hastalıktır!
Depresyon “geçici üzüntü hali” değildir, kişideki şiddetli üzüntü ve umutsuzluk hali en az iki haftadır devam etmektedir.

depresyon

depresyon

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
Çökkün duygudurum
İlgi istek azalması ya da hiçbir şeyden zevk alamama
Sürekli yorgunluk hissi, bitkinlik duygusu
Uyku bozukluğu
Dikkatini toplamada güçlük ve kararsızlık
İştah bozukluğu (iştah azalması ve kilo kaybı ya da iştahta aşırı artış)
Ölüm ve intihar düşünceleri
Değersizlik ve suçluluk düşünceleri
Hareket ve konuşmalarda yavaşlama
Diğer belirtiler

Kolay kızma ve tahammülsüzlük
Vücudun belli bölgelerinde ağrılar, sırt ağrısı, baş ağrısı, mide ağrısı…
Cinsel işlev bozuklukları, cinsel isteğin azalması
Yukarıda sayılan belirtilerden en az beş tanesinin gün boyunca iki haftadır kişide bulunması depresyon tanısı koymak için yeterlidir.
Depresyon kişinin hayatında önemli büyük değişiklikler yaşandığı zamanlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Örneğin, eşinden ayrılma, işinden ayrılmaz, bir yakının kaybı, yeni bir yere taşınma, doğum, (doğum sonrası depresyon), hastalıklar…vb
Depresyonun temel özelliği üzgün, karamsar ruh hali, boşluk hissi, yorgunluk, bitkinlik veya tükenmişlik duygusu, uyku düzensizlikleridir. Depresyondaki kişiler yaşamlarından zevk alamazlar, çok basit kararları vermekte dahi zorlanırlar.
Depresyondaki kişilerde yoğun suçluluk duyguları görülmektedir, kişi sürekli kendini suçlama eğilimindedir.
Bazı depresyondaki kişilerde umutsuzluk ve karamsarlık duyguları çok yoğun olarak yaşanıyor olabilir, bu durumda intihar riski olabilir. İntihar düşüncesi olan kişilerin konuşmalarında ölüme, kendini öldürmeye, yaşamın anlamsızlığı ile   ilgili konuşma içerikleri bulunmaktadır. Bu acil durum gerektirir ve kişinin acilen tedavi edilmesi gerektiğine işaret etmektedir. 40 yaşına kadar olan insanlarda depresyon kaynaklı intihar sonucu ölüm kaza ile ölümden sonra en sık görülen ikinci ölüm nedenidir.
Depresyondaki kişilerde uyku bozuklukları, uykuya dalmakta güçlük, uykusunda sık sık uyanma derin uykuya dalamama, sabahın çok erken saatlerinde uyanma ve yeniden uykuya dalamama, gece derin uykuya dalamadığı için çok geç saatlere kadar yataktan kalkamama şeklinde görülebilir. Bu durumda kişi gerekli uyku ihtiyacını karşılayamamakta, güne yorgun ve bitkin olarak başlamasına neden olmaktadır.

Depresyon psikolojik kökenli bir hastalıktır ancak bütün vücut yapısı üzerinde de etkileri olan bir hastalıktır. Uzun süreli depresyon kalp hastalıklarının, mide rahatsızlıklarının (ülser), diyabet, inme gibi pek çok fiziksel hastalıklara neden olabilir. Depresyon sırasında beyin metabolizması bozulur, stres hormon sistemi aşırı aktive olur, aşırı stres hormon salgısı hem sinir hücreleri iletimini hem de vücudumuzdaki diğer organların çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Bu noktada bozulan dengelerin yeniden düzenlenmesi için ilaçla tedavi ve psikoterapi yoluyla tedavi gereklidir.

ÖERİLER

Depresyon tedavisi olan bir hastalıktır. İhtiyaç duyduğunuzda bu konuda bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin.
Yaşamın olumsuz yönleri kadar olumlu yönleri de olduğunu unutmayın
Duygu ve düşüncelerinizi kendinizi yakın hissettiğiniz, güvenilir bulduğunuz insanlarla paylaşın, değilse duygu ve düşüncelerinizi yazıya dökün, günlük tutun.
Sizi mutlu eden aktivitelerde bulunmaya çalışın, kendinize uğraşı alanları yaratın
Düzenli spor yapmaya çalışın
Eğer doktor önerisi ile ilaç kullanıyorsanız, ilaçlarınızı düzenli alın

Unutmayın ki, iyileşme ve değişim zaman ister. Bu nedenle sabırlı olun!

Uzman Psikolog Saadet ELEVLİ