EMDR TERAPİSİ

EMDR Terapisi, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden Yapılandırma, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bireyin geçmişte yaşadığı, unutamadığı ve etkisinden kurtulamadığı rahatsız edici olay ve anılardan kurtulmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Kişinin psikolojik rahatsızlıklarının nedeni olan, geçmişte yaşadığı olumsuz ve kötü olarak depolanmış anıların bilgi işleme modeli ile işlenerek, kişi üzerindeki rahatsızlık duygusunun ortadan kaldırıldığı bir psikoterapi yöntemidir.

EMDR Terapisi,  sağa ve sola göz harekeleri ya da sesli uyaranların kullanıldığı bir tedavi şeklidir. Bu uyaranların amacı, beynin her iki küresi arasında geçişin sağlanmasıdır. Göz ya da işitsel uyaran kullanılarak, zihinde olumsuz inançlarla depo edilen geçmiş travmatik yaşantılara ulaşılarak, bu yaşantıların kişi üzerindeki olumsuz etkilerinin temizlenmesi hedeflenmektedir. EMDR Terapisi seansı sonrasında, kişiyi rahatsız eden geçmiş anıların ve yaşantıların artık rahatsız etmediği görülmektedir.

EMDR Terapisi, kaza, deprem, savaş, taciz, şiddet gibi önemli travmatik yaşantıların kişi üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerden kurtulmasını sağlamak,

Geçmişte yaşanan olumsuz olayların etkisinden çıkmak, kaygı bozukluğu, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, kızgınlık, öfke kontrol problemleri, bağımlılıklar, boşanma ve ayrılık travmaları, aldatılma travmaları gibi pek çok psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir.