YETİŞKİN PSİKOTERAPİ HİZMETİ

Psikoterapi, bireyin yaşadığı psikolojik sorunlar, yaşamsal güçlük ve zorluklarla ilgili iç görü ve kendine dair farkındalık kazanmayı, düşünce ve duygularında değişim sağlamayı, sorunlarına dair farklı bakış açısı kazanarak sorunlarının üstesinden gelmeyi hedefleyen bir tedavi yöntemidir.

Psikoterapide, terapist ve hasta arasındaki ilişki, profesyonel, etik kuralara bağlı ve tedavi edici bir ilişkidir. Hastanın yargılanmaması, eleştirilmemesi, koşulsuz kabul edilmesi ilkelerine dayanmaktadır. Kişinin kendine dair farkındalık kazanmasını, istenen değişimin sağlanmasını hedeflemektedir. Terapinin en önemli ilkesi gizlilik ilkesidir, bu ilke doğrultusunda terapi odasında konuşulanlar terapist ve hasta arasında gizli kalmaktadır.

Depresyon, kaygı bozuklukları, panik atak, takıntılar, her tür travmalar, fobi ve korkular gibi pek çok psikiyatrik hastalıkların tedavisinde, mutsuzluk, umutsuzluk, çaresizlik, özgüven eksiklikleri, duygusal sorunlar, madde bağımlılıkları, başarısızlıklar, ilişki sorunları gibi pek çok yaşamsal sorunların çözülmesinde kullanılmaktadır.

Psikoterapi süresi ve sıklığı kişinin sahip olduğu soruna göre değişmekte ve ilk görüşmede kişiye özel bir terapi planı belirlenmektedir.

En sık kullanılan psikoterapi yöntemleri şunlardır:

Bilişsel Davranışçı Terapiler

Psikoanalitik Terapi

Davranışçı Terapi

EMDR Terapisi

Gestalt Terapi

Hipnoterapi

Oyun Terapisi

Aile Terapisi

Varoluşcu Terapi

Art Terapi

Bütüncül Terapi