pulsuz dilekçe

pulsuz dilekçe

 Çocuklar anne-babalarının kendileri ile ilgili duygu ve düşüncelerine çok duyarlıdırlar. Anne-babaları tarafından kabul edilip edilmediklerini, anlaşılıp anlaşılmadıklarını anne-babalarının düşündüklerinden çok daha iyi düzeyde kavrarlar. Anne-babası tarafından yeterince ilgi ve sevgi görmeyen çocuk anne-babası tarafından reddedildiğini algılar ve bu algı bir çocuk için, anne-babaların deyimiyle “yaramaz çocuk” olmak için çok geçerli bir gerekçedir. Çünkü anne-babası tarafından reddedildiğini, sevilmediğini düşünen çocuk içindeki anne-babasına karşı duyduğu öfkeyi yaramazlık yaparak dışarıya yansıtır. Kendince şöyle bir mantık kurar: “madem ki siz beni sevmiyorsunuz, beni anlamıyorsunuz, beni kabul etmiyorsunuz, o halde ben de sizin söylediklerinizin tam tersini yaparım!” Çocuklarda görülen davranış bozuklarının ya da uyum sorunlarının hiç birisi nedensiz değildir.

Çocuklarda görülen davranış bozuklukları ya da uyum sorunları çocuğun kendi içinde yaşadığı duygusal çatışmaların dışarıya yansımasıdır. Bu nedenle eğer bir çocukta davranış bozukluğu ya da uyum problemi görülüyorsa, yapılması gereken çocuğu yargılamak ya da eleştirmek değil, çocuğun neden böyle davrandığını anlamaya çalışmaktır. Anne-babalar çocuklarına duyarlı olabilir ve onların dünyalarını doğru algılayabilirlerse çocuklar anne-babaları tarafından kabul edildiği algısına sahip olurlar. Bu da çocuk ve anne-baba arasındaki pek çok sorunun çözümü için bir anahtardır

Sevgili anne-babalar lütfen aşağıdaki çocuğunuzun dilinden size yazılan “pulsuz dilekçe”yi okuyun ve sonrasında çocuğunuzu ve kendinizi yeniden gözden geçirin. Görecesiniz ki, pek çok problemin çözümü için bazen sadece anlamak bile yeterli olabilir….

 

Sevgili Anneciğim, Babacığım,

Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim, size şunları söylemek isterdim:

Sürekli bir büyüme ve değişme içindeyim. Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.

Deneme ile öğrenirim. Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. Oyunda, arkadaşlıkta ve uğraşılarımda özgürlük tanıyın. Beni her yerde, her zaman koruyup kollamayın. Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem daha iyi öğrenirim. Bırakın kendi işimi kendim yapayım. Büyüdüğümü başka nasıl anlarım?

Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu önemsemeyin. Ama siz beni şımartmayın. Hep çocuk kalmak isterim sonra. Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum. Ancak siz verdikçe almadan edemiyorum. Bana yerli yersiz sözler vermeyin. Sözünüzü tutamayınca size olan güvenim azalıyor.

 Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin. Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın. Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi söyleyemem. Ancak hiç kısıtlanmayınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Tutarsız davrandığınızı görünce hem bocalıyor, hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.

 Öğütlerinizden çok, davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın. Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiziniz. Bunları çabuk unuturum. Ancak birbirinize sevgi ve saygınızın azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder.

 Çok konuşup çok bağırmayın. Yüksek sesle söylenenleri pek duymam. Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi iz bırakır. “Ben senin yaşında iken…” diye başlayan söylevleri hep kulak ardına atarım.

Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın. Bana yanılma payı bırakın. Beni korkutup sindirerek, suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın. Yaramazlıklarım için beni kötü çocukmuşum gibi yargılamayın.

Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin. Ceza vermeden önce beni dinleyin. Suçumu aşmadığı sürece cezama katlanabilirim.

Beni dinleyin. Öğrenmeye en yatkın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır. Açıklamalarınız kısa ve özlü olsun. Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın. Ama başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin. Bana güvendiğinizi belli edin. Beni destekleyin: Hiç değilse çabalarımı övün. Beni başkaları ile kıyaslamayın; umutsuzluğa kapılırım.

 Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin. Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın, bana süre tanıyın. Yüzde yüz dürüst davranmadığımı görünce ürkmeyin. Beni köşeye sıkıştırmayın, yalana sığınmak zorunda kalırım. Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı haklı görebilirim. Ama beni aşağılamayın. Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın. Unutmayın ki, ben de sizi yabancıların önünde güç durumlara düşürebilirim.

  Bana haksızlık ettiğiniz anlayınca açıklamaktan çekinmeyin. özürdileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz; tersine beni daha çok yakınlaştırır. Aslında ben sizleri olduğunuzdan daha iyi ve daha değerli görüyorum. Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez göstermeye çabalamayın. Yanıldığınızı görünce üzüntüm büyük olur.

 Biliyorum ara sıra sizi üzüyor, belki de düş kırıklığına uğratıyorum. Bana verdikleriniz yanında, benden istediklerinizin çok olmadığını da biliyorum. Yukarıda sıraladığım istekler size çok geldiyse bir çoğundan vazgeçebilirim; yeter ki beni ben olarak seveceğinize olan inancım sarsılmasın.

 Benden “ÖRNEK ÇOCUK” olmamı istemezseniz, ben de sizden kusursuz ana – baba olmanızı beklemem. Sevecen ve anlayışlı olmanız bana yeter.

 Sizin çocuğunuz olarak doğmak benim elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı, sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim.

 

                                                                                              SEVGİLER ÇOCUĞUNUZ…


Kaynak: Atalay Yörükoğlu

Saadet Elevli

Psikolog, Uzman psikolojik danışman

İletişim: burkaz@mynet.com