Yaşamın ilk yılında (Oral dönemde) çocuklar dünyayı ağızları ile tanırlar, oyuncaklarını, parmaklarını ve evde buldukları hemen her şeyi ağızlarına götürebilirler çünkü bu, onların dünyayı tanıma yöntemidir. Bu durum bebeğin ilk yılı için normal ve gerekli bir dönemdir.
Ancak dört yaşından sonra parmak emme hala devam ediyorsa bunun altında yatan bir problem olabilir. Dört yaşından sonra çocuğun oral dönemde kalmak istemesi, bebeksi olarak kalmaya duyduğu ihtiyaçtandır. Bu duruma sebep olabilecek bazı durumlar olabilir;
-Yeni kardeşi olan bir çocuk onun aldığı ilgiyi alabilmek için bebek olması gerektiğini düşünerek bebeksi davranıp parmak emmeye başlayabilir.
-Anne babasının ilgisini çok fazla göremeyen çocuklar ilgi ihtiyaçlarını bu şekilde dışavurabilirler ve anne babalarının ilgisini üzerlerine çekmek için parmak emmeye başlayabilirler.
-Korkuları olan çocuklar ya da evde anne -baba tartışmalarına şahit olan çocuklarda da bu davranışlar görülebilir.

bebeginizin-dis-bakimi-13
Bu saydıklarımın dışında daha birçok farklı sebep olabilir. Çocuğunuzda parmak emme davranışı varsa ve onu vazgeçiremiyorsanız bu davranışa neden olan sebeplerinin neler olabileceği düşünülmelidir. Bunun için ailenizi gözlemleyin, nelerin yolunda gitmediğine bakabilirsiniz. Sizin için normal ya da önemsiz gelen durumlar çocuğunuz için önemli olabilir ve onu duygusal olarak etkileyebilir. Çocuklar genelde parmak emme davranışını üç yaşında bırakırlar. Bu yaştan itibaren çocuğunuz parmak emmeye devam ediyorsa bu durum çocuğun duygusal ihtiyaçlarına ve psikolojik dünyasına dair mesajlar içerdiği yönünde algılanmalıdır. Böyle bir durumda ailenin asla yapmaması gereken şey ise onu “Bebek gibisin” diyerek küçümsemektir ve tam da istediği ilgiyi çekmektedir ve bu durum davranışı pekiştir. Ayrıca bu dönemi karşılıklı güç savaşına dönüştürmek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Öncelikle çocuğunuzu ve aile hayatınızı gözlemleyin gerekirse notlar alın. Bu davranışın altındaki sebepleri bulup onları mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya çalışın. Tüm çabanıza rağmen çocuğunuz parmak emme davranışına devam ediyorsa, anne baba olarak bir uzman yardımı almanız faydalı olacaktır.