Çocuğunuzun uyku düzenini kazanabilmesi için ilk kural bebeklik döneminden itibaren kendi yatağında yatması alışkanlığının kazandırılmasıdır. “Uykuya geçmek istemiyor bu nedenle yanımıza alıyoruz.” , “Gece ağlayarak uyanıyor ve yanımıza geliyor.” , “Ben de uykusuz kalıyorum ve onunla birlikte yatmak çok güzel oluyor.” gibi birtakım gerekçelerle çocuk bireyselleşme sürecini tam olarak tamamlayamamakta ve uyku düzensizliklerine neden olmaktadır. Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde uyku evresine geçebilmesi için gün içerisinde enerjisiniboşaltabilecek aktiviteleri yapmış olması gerekir. Uykuya hazırlık ve uyku evresi hep aynı saatlerde olmalı ki çocuğunuz bunu bir disiplin haline getirsin ve biyolojik saati devreye girebilsin. Uyku için tamamen sessiz bir ortam oluşturmayın, evin içindeki olağan seslerin yanında kısık sesli bir müzik dinletilebilir, böylece ileride her ortamda uyuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Çocuğunuz eğlenceli bir oyun oynarken uyku konusunda size uyum sağlamayacaktır, o oyununu oynarken birazdan uykuya geçeceğinizi haber verin ve ondan oyununu yavaş yavaş bitirmesini isteyin. O yatağında yatarken bir hikaye kitabı okuyabilir ya da bir masal anlatabilirsiniz. Gece uyandığında yanınıza gelmek istediğinde bu konuda kararlı olmalı ve onu (uykunuz olsa dahi) yatağına geri götürmelisiniz. Bu sürecin uzaması anne-babanın bu konuda gerekli tutumu ve davranışı sergilememesinden kaynaklanır. Eğer çocuğunuz korkmuşsa ya da ağlıyorsa ona hemen dokunun, yanında olduğunuzu ona hissettirin, (endişelerinizi hissettirmeyin) rahatlatın ve yatağına yatırın, uykuya dalana kadar yanında kalabilirsiniz
Çocuklarda görülen uyku bozuklukları:
– Gece boyunca sık uyanma,
– Uykuda konuşma,
– Uykuya dalmada güçlük,
– Ağlayarak uyanma,
– Gündüz uyuklama,
– Kabus ya da korkulu rüya görme,
– Yatak ıslatma,
– Diş gıcırdatma veya sıkma,
– Erken uyanma,
– Uyurgezerlik

 altini_islatma_cocuk_uyku_bozukluklari

Uyku bozuklukları çocuğunuzun hastalık dönemlerinde, yaşamında önemli bir değişiklik olduğunda,yanlış uyku alışkanlıklarında, aile içinde çatışmalar yaşandığında , evde ya da okulda kaygı yaratan bir problemle karşılaştığında görülebilir. Bu konuda izlenecek yollardan en önemlisi çocuğun gündüz uykusunda ihtiyaç duyduğundan fazla uyutulmamasıdır. Örneği 2-3 yaşındaki bir çocuk gündüz 3 saat uyuyorsa, gece uykuya dalma konusunda sıkıntı yaşayacaktır. Çocuğu uyutmak için kucakta, ayakta veya beşikte sallama alışkanlığı kazandırılmamalıdır. Bu rutinler çocuğun kendi başına uykuya geçme alışkanlığı kazanmasını engellerler. Çocuk uyanıp ağlamaya başladığında, hemen müdahale edilmemelidir; çünkü çocuk bazen ihtiyacı olmadığı halde uyanır ve kısa süren 1-2 ağlama sonrasında tekrar uykuya dalabilir.

Gece lambası ihtiyaç duyuluyorsa açık bırakılabilir. Bazen aileye katılan yeni kardeş büyük çocukta kıskanmaya yol açar ve çocuk bunu bastırmak için anne ve babasıyla yatmayı tercih edebilir. Bu durumda çocuğun artık büyüdüğü ve kendi yatağında yatması gerektiği anlatılmalıdır.